Ausstattungsliste: Crestron AMP-1200-70
Ausstattung & technische Daten
Specification
Typ Single-Channel Modular Power Amplifier, 200W, 70V
Audio
Input Signal Types Balanced or unbalanced analog line-level
Output Power, AMP-1200-70 200 Watts @ 70 Volts nominal
Output Power, AMP-1200-100 200 Watts @ 100 Volts nominal
Frequency Response 200 Hz to 20 kHz ±0.5 dB
High-Pass Filter -3 dB @ 80 Hz, 12 dB per octave
THD+N <0.1%
S/N Ratio >100 dBA, 20 Hz to 20 kHz, balanced
Go To Sleep Time 25 minutes with no signal present
Wake Time 0.5 second typical
Wake Threshold 5 to 20 mV typical
Connectors
SPEAKER OUT (1) 2-pin 7.62 mm reversed gender 20A detachable terminal block; Power amplifier output; Wire Size: Terminals accept up to 12 AWG (3.31 mm²);
AUDIO IN L/R (balanced) (1) 5-pin 3.5 mm detachable terminal block; Balanced line-level audio inputs (summed); Maximum Input Level: 7.75 Vrms, +20 dBu; Input Impedance: 20k Ohms
(1) 6-32 screw; Chassis ground lug
100-240V~1A 50/60 Hz (1) IEC 60320 C14 main power inlet; Mates with removable power cord, included
Power
Main Power 1 Amp @ 100-240 Volts AC, 50/60 Hz
Power Consumption 45 Watts, driven at 1/8th output power; 16 Watts, idle; <0.5 Watt, standby (sleep)
Environmental
Temperature 41° to 104°F (5° to 40°C)
Humidity 10% to 90% RH (non-condensing)
Construction
Chassis Metal, convection-cooled (fanless), vented front and rear
Front Panel Metal, black finish with polycarbonate label overlay
Dimensions
Height 1.74 in (45 cm) without feet; 1.82 in (47 mm) with surface kit
Width 8.65 in (220 mm); 9.75 in (248 mm) with surface kit; 19.00 in (483 mm) with rack kit
Depth 10.46 in (266 mm)