Ausstattungsliste: Crestron C2N-AMP-6X100
Ausstattung & technische Daten
Typ 6 Room + 2 Audio System
Audio
Input Signal Types Stereo analog line (unbalanced)
Output Signal Types Stereo speaker level, stereo analog line (unbalanced)
Adjustments – Typical of 12 stereo inputs (ANALOG SOURCES 1 – 12):
Input Compensation ±10.0 dB per input
Volume Control -80 to +20 dB
Mute -100dB
Bass Control ±12dB @ 100Hz, 2 dB steps
Treble Control ±12dB @ 10kHz, 2 dB steps
Loudness Compensation On/Off
Balance Control Left/right adjustable
Mono Summing Selectable
Performance – Typical of 6 stereo amplified outputs (SPEAKER OUTPUTS 1 – 6):
Output Power 50 Watts per channel at 8 Ohms; 75 Watts per channel at 4 Ohms; 150 Watts mono at 8 Ohms bridged
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz ±1 dB
THD+N 0.25%, 1 kHz, 50W @ 8 Ohms
S/N Ratio 100 dB, 20 Hz to 20 kHz, A-weighted
Stereo Separation >70dB
Performance – Typical of 4 stereo unamplified outputs (LINE OUTPUTS 5 – 6, ROOM OUTPUTS 7 – 8):
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz ±0.5 dB
THD+N 0.05%, 20 Hz to 20 kHz
S/N Ratio 110 dB, 20 Hz to 20 kHz, A-weighted
Stereo Separation >90 dB
Communications
Ethernet 10/100 Mbps, auto-switching, auto-negotiating, auto-discovery, full/half duplex, DHCP
Cresnet Cresnet slave
Connectors
ANALOG SOURCES L/R IN 1 – 12 (24) RCA female comprising (12) unbalanced stereo line-level audio inputs; Maximum Input Level: 2 Vrms; Input Impedance: 10k Ohms
SPEAKER OUTPUTS L/R 1 – 6 (6) 4-pin 5 mm detachable terminal blocks; Power amplifier outputs; Wire Size: Terminals accept up to 14 AWG
LINE OUTPUTS L/R 5 – 6 (4) RCA female comprising (2) unbalanced stereo line-level audio outputs (same signal as SPEAKER OUTPUTS 5 – 6); Maximum Output Level: 2 Vrms; Output Impedance: 100 Ohms
ROOM OUTPUTS L/R 7 – 8 (4) RCA female comprising (2) unbalanced stereo line-level audio outputs; Maximum Output Level: 2 Vrms; Output Impedance: 100 Ohms
NET (2) 4-pin 3.5mm detachable terminal blocks; Cresnet slave ports, paralleled
LAN (1) 8-wire RJ45 female; 10Base-T/100Base-TX Ethernet port
120V~50/60Hz MAX 5A (US/North America) (1) IEC 60320 C14 main power inlet; Mates with removable power cord (included)
220-240V~50/60Hz MAX 2.5A (International) (1) IEC 60320 C14 main power inlet; Mates with removable power cord (not included)
6-32 screw, chassis ground lug
COMPUTER (front) (1) USB Type B female; USB computer console port; For setup only
Power Requirements
Main Power (US/North America) 5 Amps @ 120 Volts AC, 60 Hz
Main Power (International) 2.5 Amps @ 220-240 Volts AC, 50/60 Hz
Power Consumption 55 Watts idle, all amplifier channels off; 12 Watts with power switch turned off
Cresnet Power Usage none
Environmental
Temperature 41° to 104°F (5° to 40°C)
Humidity 10% to 90% RH (non-condensing)
Heat Dissipation 650 BTU/hr @ 8 Ohms, all amplifier channels at 1/8th output power; 400 BTU/hr @ 4 Ohms, all amplifier channels at 1/8th output power; 85 BTU/hr idle, all amplifier channels off
Enclosure
Chassis Metal with black finish, vented sides, fan-cooled
Front Panel Extruded metal with black finish and polycarbonate label overlay
Mounting Freestanding or 2U 19-inch rack-mountable (adhesive feet and rack ears included)
Dimensions
Height 3.47 in (89 mm)
Width 17.28 in (439 mm)
Depth 13.64 in (347 mm)